Finansci.Net
Finansla ilgili her şey!

Doğunun Parisi Bükreşe Gidiyoruz

Doğunun Parisi Bükreşe Gidiyoruz

0 16

Romanya’nın başkenti olarak bilinen Bükreş nam-ı diğer Bucureşti, Doğu’nun Paris’i olarak da bilinmektedir. Bükreş ticari icraatlarıyla bilinen planın, düzenin, intizamın şehirle bütünleştirilmiş hali olduğundan Romanya için oldukça büyük önem taşımaktadır. Yaklaşık iki milyon nüfuslu şehrin neredeyse hiç imar ve konut problemi yoktur. En önemli ve büyük üniversitesi University Of Bukresh ve Gheorge Gheorghui-Dej Politeknik Enstitüsü’dür.

Üretim alanlarında, makine aksamları, tarım ürünleri makinaları, ısıtma,havalandırma, iklimlendirme makine araç ve gereçleri, otobüs, troleybüs imalatı bakımından önemlidir. Ankara, Pekin, Atlanta, Kişinev ve Amman; Bükreş’in kardeş şehirleridir. 1459 yılında meydana gelmiş bu bölgenin resmî dili Romence’dir.

Gezilecek meşhur ve önemli yerleri sıralamamız gerekirse; Parlamento Sarayı, Ateneum Bükreş, Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi, Herastrau Parkı, Çeşmeci Parkı, Arcul de Triumf olarak listelenebilir. Bükreş içerisinde yer alan güzelliklerde  anıtlar, tarih, mimarlık, görkemli bulvarlar, göl ve ağaçlıklar, açık hava müzesi, neoklasik konser salonu, müzeler, istişare binaları, ormanlar, ulusal park ve  şimdi parlamento olan komünizm binası bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku