Finansci.Net
Finansla ilgili her şey!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tanıyalım

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tanıyalım

0 27

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tanıyalım

Akdenize yakın türkiye kıyısına bakıyor kıbrıs korfesi. Bağımsızlığı Türkiye dışında diğer bir ülke doğrulusunda tanınmayan Kuzey Kıbrıs, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi’ne göre, Türkiye’nin işgali altındadır. Bağımsızlığının ilanından bu yana Türkiye doğrulusunda ekonomik, siyasi ve askeri olarak desteklenmektedir. 3.355 kilometrekarelik yüzölçümünde 313.626 kişilik nüfusa sahip olan Kuzey Kıbrıs’ın ekonomisinde en büyük tesiri turizm ve eğitim sektörleri gösterir. 5 senedızlı büyük otelleri, plajları, güzel havası ve kumarhaneleri yardımıyla her sene binlerce Turistin ilgi odağı olur. Genellikle Türkiye’den giden ziyaretçisi çok fazladır.

Burdaki plajalr türkiyeniniki gibi değil gayet temiz ve berrak bur suya sahptir Bağımsızlığı yalnızca Türkiye doğrulusunda tanınmaktadır. Aslında kıbrıs türkiyeye aittir ama bir savaşta kaybedildi. Tarihi çoğu yeri içeriğinde barındıran Lefkoşa, ülkenin başşehridir. Resmi dil Türkçedir. Burada Türkiye Türkçesinden değişik kelimeleri içerisinde barındıran Kıbrıs ağzı konuşulmaktadır. Para birimi olarak Türk lirası kullanılmaktadır. Türkiye ile arasında saat farkı bulunmamaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne oluşturulan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

45 bin kişilik nüfusuyla Lefkoşa ülkenin başşehridir. Fakat turizm daha çok bir liman şehri olan Girne’de yoğundur. Akdeniz ikliminin hâkim bulunduğu Kuzey Kıbrıs’a gitmek amacıyla her mevsim uygundur. Temmuz ve Ağustos ayları çok sıcak geçer ve deniz ısısı da son derece yüksektir. Bu sebeple rahat bir deniz tatili gerçekleştirmek isteyenler Kuzey Kıbrıs’a daha çok Mayıs-Haziran ile Eylül-Ekim aylarında gitmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku