Finansci.Net
Finansla ilgili her şey!

Portekiz En Güzel Yanı

Portekiz En Güzel Yanı

0 23

Portekiz En Güzel Yanı

 

Portekiz; turkuaz denizi, plajları, doğası, tarihi yerleri, manastırları ile turizm yönünden odlukça ilerlemiş bir ülkedir. Birçok tarihi bölgesi UNESCO doğrulusunda dünya mirası listesine alınmıştır. Ülkenin başkenti halinde olan Lizbon, aynı vakitte kültürel ve ekonomik yönden da merkezdir. Resmi dil Portekizcedir. Para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Yerel saat Türkiye saatine göre Azorlar bölgesinde 3 saat, Madeira adalarında ise 2 saat daha geridir. Portekiz vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden evvelce vize başvurunuzu yapmış ve Portekiz’e vize almış olmanız gerekmektedir. En çok ziyaret alan konumlarını Lizbon, Porto, Braga olarak sıralayabiliriz.

Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üstünde yer alır. Portekiz kuzey dogu bolgesında kalıyor tamda atlas okyanısun arkasında yer alan bir yarım ada gibi duruyor. Atlas Okyanusu’nun kuzey yarımküredeki alanında tespit edilen Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimleriyle beraber Portekiz’in bir parçasıdır. Akdeniz mutfağından etkilenmişlerdir. Deniz ürünleri, domuz eti, tavuk eti, patates, lahana, pirinç, sarımsak, soğan ve baharatlar ülke mutfağının esasını oluşturur. Zeytinyağının da mühim bir yeri vardır. Dünya mutfağında mühim bir yeri olan Portekiz, dünyaca ünlü çoğu şefin doğduğu yer olarak da geçmektedir.

Tarihsel süreçte İspanya ile daima savaşta olan Portekiz, son senelerde Avrupa Birliği’nin tesiri ile de İspanya ile iyi bir diplomatik beraberliği sağlamıştır. Kısacası Avrupa Birliği’nin tesiri Portekiz de fazlasıyla ilgi çekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku