Finansci.Net
Finansla ilgili her şey!

Türkmenistan İzin Almak İçin

Türkmenistan İzin Almak İçin

0 7

Türkmenistan İzin Almak İçin

Türkmenistan Cumhuriyeti Orta Asya’da tespit edilen bir Türk Devleti. Burdaki cımhüryet turkiyedeki gibi işlemiyor bazı yasalar bunların kapsam dışında işliyor yanı yasal dışı işlerde oluyor bunu kimseye farketmeden yapıyorlar en kolay yolldan Resmî para birimi Manat’tır. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Bu ülkede abde uyeliğne kayıtları vardır onun için bir çok konsolok mevcutur.  Orta Asya’da tespit edilen bir Türk Devleti.

TÜRKSOY delegesi olan ülke, günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biridir. Aşkabat, ülkenin en büyük kenti ve başkentidir. Farsçada ‘aşk kenti’ manasına gelmektedir. Resmi dil Türkmencedir. Türkiye’de konuşulan Türkçeye yakın bir dildir. Para birimi olarak Türkmenistan manatı kullanılmaktadır. Yerel saat Türkiye saatine göre 3 saat daha ileridir. Türkmenistan vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden evvelce vize başvurunuzu yapmış ve Türkmenistan’a vize almış olmanız gerekmektedir.

Türkmen mutfağının esasını et, sebze ve pirinç oluşturur. Ekmeğin çoğu çeşidi yapılır. Bölgelere göre de mutfak bağımlılıkları farklılık göstermektedir. Mesela Çerçer bölgesinde et ve meyve çok tüketilirken, Hazar Denizi kıyılarında ete nazaran balık daha çok tercih edilmektedir.

Türkmenistan’da Türkçülük akımı fazlasıyla göze çarpmaktadır. Dünya üzerindeki başka Türk devletleri ile sıksık iletişim içinde olan Türkmenistan, TÜRKSOY gibi çoğu kuruluşta üyeliği bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku